FARKAS IMRE: „Katedra érett” szerkezetek és anyagok

 
Miért került éppen most előtérbe a tetőalátétfóliák UV-állósága?
Engedjék meg, hogy egy idézettel kezdjem:
„Amikor még én tanultam az építészetet, és kezdtem az oktatói pályafutásomat az volt az elv, hogy csak katedra érett szerkezeteket tanítunk, …” Dr. Petró Bálint DSc, az ÉMSZ alapító tagja.
Azt már csak én teszem hozzá, hogy ezek után azokat a „katedra érett” szerkezeteket, és anyagokat használta az építőipar.
 
Mit jelent a katedra érett?
A gyakorlatban már legalább húsz éve bizonyított anyagok, szerkezetek, és megoldások kerülhetnek csak az oktatásba, és természetesen a tömeges használatba.
Hol van ez már?
A páraáteresztő tetőalátétfóliák első „fecskéi” 1987-ben jelentek meg: a Dörken kínálatában, illetve fejlesztésében. Az első ilyen fólia a Delta®-Purafol, melynek továbbfejlesztett utódai, a Delta®-Maxx család tagjai képviselik többek között a páraáteresztő tetőalátétfóliák prémium kategóriáját. A számtan alapján ezek a termékek már elérték a legszebb férfi kort, tehát már „katedra érettek”.
Jelenleg a piacon, az építőiparban legelterjedtebben használt, három rétegű (flíz-film-flíz), bázis minőségűnek elkeresztelt páraáteresztő tetőfóliák 1998-ban jelentek meg először a piacon. Könnyű kezelhetőségük – nem utolsó sorban áruk – nagyon hamar közkedvelt típussá tették, mind a felhasználók, mind a gyártók körében. Mint minden új fejlesztést, a gyártók (természetesen a lelkiismeretesebb, hosszú távon gondolkodó gyártók) ezeket is szigorú, gyorsított nyúzópróbáknak vetették alá.
 
A szabványos vizsgálatok megnyugtató eredménnyel zárultak, tehát megindult ezen típusok piaci térhódítása. A Dörken szakemberei azonban ezzel nem pipálták ki a terméktípussal kapcsolatos feladatokat egyszer s mindenkorra, hanem időről-időre ellenőrizték a terméket a valós életben. Az ilyen ellenőrzések során lettek figyelmesek egy-egy elvétve jelentkező teljesítmény csökkenésre, amelyek nem illeszkedtek a gyorsított öregedési vizsgálatokból következtethető folyamatokba. Mintegy nyolc éve ezen felismerések hatására kezdődtek el a részletesebb, a valós körülményeket a lehető legjobban megközelítő tesztelési eljárások kidolgozása, és természetesen az ebbe a típusba tartozó különböző gyártmányok vizsgálata.doerken_celsiuskft_cikksorozat
Ezen vizsgálatok elsődleges célja az volt, hogy összefüggést találjanak a termékek mérhető műszaki paraméter változása, valamint a tényleges öregedése között, hogy aztán a fejlesztések során meg lehessen találni azt a megoldást, amely biztonsággal kiküszöböli a termék idő előtti funkció csökkenését, illetve funkció vesztését.
Az alátéthéjazatot károsító fő tényezők az UV-sugárzás és a hőmérséklet, egy ennek megfelelő teszteljárásban 5 alátétfólia került bevizsgálásra. Egy éves tartós hőterhelés hatására a vizsgált fóliák vízzárósága – ugyan csökkent – de a minimumkövetelményeknek megfelelt (ld. 1. ábra)

               

doerken_celsiuskft_cikksorozat

 

Ebből arra következtethetünk, hogy a tiszta hőterhelés az alátétfóliáknál nem okoz túl nagy problémát.

A tartós hőhatással ellentétben a tartós UV-sugárzás egyértelműen problematikusabb.  Az UV-sugárzás – egy nem megfelelő UV-stabilitással rendelkező fólia esetén – olyan mértékű előkárosodást okozhat, melynek következtében a fólia – a lefedés ellenére is – néhány éven belül elveszítheti működőképességét (ld. 2. ábra).

 

 

Ráadásul az UV-terhelés évszaktól, földrajzi elhelyezkedéstől, és a lefedési időtől függően akár extrém nagy is lehet. Amennyiben egy a lefedési időben károsodott alátétfedést lefednek, a további UV-sugárzástól megóvják, azonban továbbra is ki van téve – még ha kisebb mértékben is – a hő, nedvesség, légmozgás hatásainak, és ez így együtt, évek múlva a fólia fő funkciójának, a vízzáróságának az elvesztéséhez vezet.

Erről a több éves vizsgálatról készült tanulmányunk a honlapunkról letölthető, ebből csak ízelítőként idéztünk néhány érdekesebb részt, ami természetesen csak figyelem felkeltésnek elég. Aki mélyebben érdeklődik a téma iránt mindenképp töltse le a „Tanulmányt”, biztosíthatom, hogy sok érdekességet és hasznos információt talál benne.
 
 
doerken_celsiuskft_cikksorozat
 
Vizsgálataink és az ezt követő termékfejlesztéseink eredménye pedig egy olyan tetőfólia-termékcsalád (DELTA®-PENTAXX, DELTA®-PENTAXX PLUS, DELTA®-PENTAXX S PLUS), mely akár 4 hónapig gond nélkül ellenáll az UV-sugaraknak, így megakadályozza az alátétfólia UV-sugárzás okozta esetleges funkcióvesztését.
 
 
                                                 
doerken_celsiuskft_cikksorozatHogyan is kapcsolódik ez az egész a cikk elején álló idézethez?
Vannak gyártók, akik maguk is szeretnének „katedra érett” termékeket az emberek örömére a piacra hozni és ezért áldozatokat is vállalnak, a pillanatnyi piaci érdekeket (pillanatnyi profit érdekeket) kissé hátrébb sorolva.
Ha már idézettel kezdtem álljon itt egy másik idézet, amelyet szintén személyesen hallottam mintegy 15 évvel ezelőtt:
„Eszem ágában sincs a tőzsdére vinni a cégemet, mert nem szeretném, hogy az, amit a nagyapáim rám hagytak a pillanatnyi profithajhászás áldozatává válljon.”  Karl Dörken, a Dörken családi vállalkozás fő tulajdonosa.
doerken_celsiuskft_cikksorozat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Farkas Imre
ügyvezető